Alantoina, czyli substancja regenerująca skórę

Skóra/fot. Fotolia
Często spotykamy się z podrażnieniami lub drobnymi rankami na skórze, które pozostawiamy do wygojenia się. Jednak możemy przyspieszyć ten proces stosując alantoinę. Produkty zawierające alantoinę są powszechnie dostępne, a dzięki nim będziesz mogła cieszyć się piękną i zdrową skórą.
/ 08.06.2012 12:18
Skóra/fot. Fotolia

Czym jest alantoina?

Alantoina to popularna substancja do stosowania zewnętrznego. Jest pochodną kwasu moczowego, jest nietoksyczna, nie powoduje odczynów alergicznych. W przyrodzie występuje w korzeniu żywokostu lekarskiego, jednak ta stosowana w kosmetyce jest wytwarzana syntetycznie w laboratorium. Substancja ta zmniejsza podrażnienie skóry wywołane przez detergenty, mydło, kwasy i substancje alkaliczne. Można ją znaleźć zarówno w maściach za kilka złotych, jak i w droższych dermokosmetykach.

Jakie właściwości ma alantoina?

Alantoina wykazuje właściwości intensywnie nawilżające, kojące, regeneracyjne, keratolityczne, przeciwzapalne i ściągające. Łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza pieczenie, pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek, dzięki czemu bardzo dobrze regeneruje skórę. Wygładza i zmiękcza naskórek, pobudza jego ziarninowanie. Alantoina łagodzi objawy łuszczycy i redukuje łupież, skuteczna jest w zmianach trądzikowych i szorstkich zmianach skórnych okolicy łokci i kolan, a także eliminuje niepożądane skutki występujące na skórze spowodowane używaniem detergentów, mydła i kwasów.

W jakich produktach znajdziemy alantoinę?

Alantoina wchodzi w skład kremów do ciała, twarzy i rąk, preparatów przeciwtrądzikowych, przeciwzapalnych, przeznaczonych do cery wrażliwej, podrażnionej i alergicznej. Można ją znaleźć także w produktach łagodzących podrażnienia słoneczne, w talkach, zasypkach, pudrach kosmetycznych, żelach do mycia ciała i pomadkach. Niektórzy producenci dodają alantoinę także do kosmetyków dla dzieci, toników antybakteryjnych i płynów do higieny intymnej. Jak widać można ją znaleźć w preparatach pielęgnacyjnych różnego typu.

Zobacz także: Naturalne składniki w kosmetykach pielęgnacyjnych

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania alantoiny?

Przeciwwskazaniem do stosowania alantoiny są sączące zmiany skórne i nadwrażliwość na działanie substancji. Może powodować nieprzyjemne podrażnienie oczu, dróg oddechowych i skóry. W miejscowym stosowaniu nie można przedawkować alantoiny. Nie stwierdzono także żadnych interakcji pomiędzy lekami często stosowanymi miejscowo na skórę i podłożami wchodzącymi w skład preparatów do stosowania zewnętrznego.

Autor: mgr farmacji Kamil Szymczak

Zobacz też: Dermokosmetyki - z apteki czy drogerii?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA