Czy grzybica może zaatakować włosy?

Czy grzybica może zaatakować włosy?
Grzybica skóry owłosionej zwykle dotyczy głowy. Jest to choroba zakaźna, najczęściej atakująca dzieci i osoby młode. Jej leczenie bywa długotrwałe.
/ 15.10.2010 11:58
Czy grzybica może zaatakować włosy?

Kto jest narażony?

W największym stopniu zagrożone są dzieci i osoby młode, zwłaszcza te, które mają częsty kontakt ze zwierzętami (szczególnie kotami!). Dotyczy to również hodowców oraz innych osób pracujących ze zwierzętami.

Rodzaje grzybic

Objawy są uzależnione od gatunku dermatofita (grzyba), który zaatakował włosy i skórę. Czas trwania i nasilenie dolegliwości zależą od tego, czy mamy do czynienia z postacią powierzchowną czy głęboką (drążącą głębsze warstwy skóry). Wyróżniamy zatem:

  • grzybicę drobnozarodnikową – powodowaną najczęściej przez gatunek Microsporum canis. Stwierdzamy w niej dość duże, łuszczące się ogniska, bez zaznaczonego stanu zapalnego. Włosy są ułamane blisko skóry, na równej wysokości. Charakterystyczne jest ich świecenie w lampie Wooda;
  • grzybicę strzygącą powierzchowną – powodowaną przez grzyby z rodzaju Trichophyton. Tu z kolei mamy do czynienia z drobnymi ogniskami, zwykle bez cech stanu zapalnego, włosy zaś są ułamane na różnej wysokości;
  • grzybicę strzygącą głęboką – często odpowiedzialny jest za nią Trichophyton mentagrophytes (granulosum). W tej postaci obserwujemy zapalne guzki z krostkami, z których może wydobywać się ropa. Skóra może swędzieć, zaś włosy łatwo wypadają;
  • grzybicę woszczynową – powodowaną przez gatunek Trichophyton schoenleinii. Ten rodzaj grzybicy obecnie występuje bardzo rzadko. To najcięższa postać charakteryzująca się obecnością żółto-szarych tarczek, matowieniem włosów i ich „mysim” zapachem. Powoduje trwałe wyłysienie.

Wymienione grzybice (prócz włosów) mogą objąć także brodę, kark i szerzyć się dalej, np. na paznokcie.

Warto wiedzieć: Dlaczego chorujemy na atopowe zapalenie skóry?

Trudne leczenie

Należy zdać sobie sprawę, że jest to choroba przewlekła, a leczenie może nie przynieść od razu oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza gdy zajęte są duże powierzchnie skóry. Niektóre choroby mogą wyglądać dość podobnie, w związku z tym, stawiając diagnozę, konieczne jest wykluczenie m.in. łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry oraz zapalenia mieszków włosowych.

Polecamy: Encyklopedię zdrowia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA