Fototerapia LED – jak przyspieszyć regenerację skóry dziecka z AZS?

dziecko z AZS
Nową metodą, która znacząco przyspiesza regenerację skóry przy AZS, jest fototerapia LED. Na czym polega i ile kosztuje?
/ 24.02.2016 13:24
dziecko z AZS

Które dzieci chorują na AZS?

AZS – atopowe zapalenie skóry – jest przewlekłą zapalną chorobą skóry z objawami intensywnego swędzenia i suchości, zapalnej wysypki na twarzy i rękach oraz towarzyszącego im zaczerwienienia. Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje w okresie wczesnego niemowlęctwa i dzieciństwa – problem dotyczy 10-20% dzieci.

- Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową, tj. zależną od cech genetycznych, ale też od czynników środowiskowych. To powoduje, że mimo stosowania profilaktyki sporadycznie następuje nasilenie objawów, mogące prowadzić w konsekwencji do zapalenia skóry. Taki stan negatywnie wpływa na jakość życia dziecka i jego gotowość do codziennych zajęć – tłumaczy dr Pawlikowski, dermatolog-pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.

W czasie nasilonego stresu, np. w szkole, organizm jest bardziej wrażliwy, a to oznacza m.in. nasilone odczuwanie świądu i innych symptomów. Ponadto w wyniku stresu dochodzi do wzmożonej produkcji specyficznych białek, co zaostrza stan zapalny i swędzenie. Dłuższy czas spędzany poza domem oraz uczestniczenie w sportowych zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych nie sprzyjają też w opinii lekarza systematycznemu stosowaniu emolientów.  To przekłada się wprost na nasilenie suchości skóry, a wtórnie na ekspresję objawów choroby.

Czym jest fototerapia LED?

Nowa metoda terapeutyczna znacząco przyspiesza regenerację skóry i jest całkowicie bezpieczna. Fototerapia LED to klinicznie sprawdzona terapia wpływająca na ogólną poprawę stanu skóry dziecka, w tym złagodzenie objawów zapalnych i przyspieszenie gojenia.

Regularne naświetlania zapobiegają wtórnym infekcjom bakteryjnym (zmniejszenie ryzyka zastosowania antybiotykoterapii), łagodzą świąd i zmniejszają, a w niektórych przypadkach nawet eliminują potrzebę miejscowego stosowania kremów i emolientów.

Fototerapia LED w przebiegu atopowego zapalenia skóry przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek o 150, a nawet 200% – mówi lekarz. – Co więcej, w przebiegu leczenia LED nie trzeba stosować doustnych środków fotouczulających, jak w przypadku klasycznej fototerapii PUVA.

LED emituje światło bezpieczne, tzn. bez szkodliwych długości fal z zakresu UV, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry o wrażliwej skórze oraz dla dzieci.

Zobacz też: AZS w czasie infekcji – czy konieczne są antybiotyki?

Jak zmniejszyć objawy choroby?

Niestety na dzień dzisiejszy jest to choroba nieuleczalna. Terapia, niezależnie od zastosowanych środków leczniczych, zapewnia jedynie poprawę standardu życia małego pacjenta. Ogromne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja, w tym stosowanie emolientów oraz właściwa wilgotność i temperatura powietrza w pokoju dziecka, a także odpowiednia częstotliwość kąpieli i temperatura wody – mówi dr Pawlikowski. Kąpiele powinny być krótkie, tj. do 15 minut i niezbyt częste, co 3-5 dni, a woda nie powinna być nadmiernie ciepła. Częste mycie skóry wymywa z niej lipidy i nasila suchość.

Lekarz wyjaśnia, że w zależności od nasilenia objawów obecnych u dziecka być może przez wiele kolejnych lat konieczne będzie stosowanie różnych leków w dawkach uzależnionych od aktualnego stanu skóry dziecka.

– Z tym problemem należy po prostu się pogodzić i dzień po dniu robić wszystko, by utrzymać skórę w jak najlepszym stanie – przekonuje dr Pawlikowski. Zwraca uwagę na to, że niepogodzeni z rzeczywistością rodzice to dodatkowy czynnik stresujący dla malucha.

Pamiętajmy, że AZS nie jest chorobą zaraźliwą!  

Jak wspierać dziecko z AZS?

– Obecnie powodem do drwin są inne rzeczy, np. niemodne buty, nie mówiąc już o zmianach skórnych – komentuje lekarz. – Rodzice czasami opowiadają mi, jak inne dzieci, podając rękę na powitanie choremu dziecku, cofają ją, gdy dostrzegają zmiany na skórze. Uświadomienie dziecku, że jest wyjątkowe, a AZS to tylko niewielki defekt, jest bardzo ważne. Jeśli mamy problem z poprowadzeniem rozmowy, zawsze radzę rodzicom skorzystanie z porady psychologa dziecięcego. Dobrze jest podjąć takie działanie, zanim nasza pociecha zniechęci się do kontaktów z rówieśnikami, tym bardziej że takie problemy będą jej towarzyszyły przez wiele kolejnych lat.

Klinika Medevac jest pierwszą w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty leczenie AZS fototerapią LED. Terapii poddano już kilkadziesiąt małych pacjentów. Poza leczeniem AZS światła LED o różnej częstotliwości używa do leczenia chorób skóry u dorosłych, w tym także rumienia i trądziku. Naświetlanie jest bezbolesne. Ilość i częstotliwość naświetlań dobiera lekarz. Cena to ok. 200 zł/1 naświetlanie.

Zobacz też: Sterydy w leczeniu AZS – czy są bezpieczne?

Autor: dr Pawlikowski, dermatolog-pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!