Jak dbać o suchą skórę głowy?

Jak dbać o suchą skórę głowy?
Sucha skóra głowy powoduje, że na włosach pojawiają się białe płatki naskórka, podobne do łupieżu. W leczeniu najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie, ale także stosowny dobór kosmetyków, prawidłowa dieta oraz odpowiednia ochrona skóry głowy w czasie upałów i w zimie. Jak dbać o suchą skórę na głowie?
/ 17.10.2010 14:59
Jak dbać o suchą skórę głowy?

Sucha skóra głowy czy łupież?

Sucha skóra głowy często sprawia, że wyglądamy, jak byśmy mieli łupież. Takie rozpoznanie prowadzi do nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Zamiast przynosić efekty, skóra głowy wygląda coraz gorzej. Tymczasem, aby pozbyć się tego problemu, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i używać właściwych kosmetyków.

Szampony i odżywki

Głowę należy myć ciepłą wodą z użyciem szamponów nawilżających, produkowanych specjalnie do suchej skóry głowy (np. Emolium). Preparaty takie zawierają delikatne, bezzapachowe środki, które nie powodują podrażnień. Mają też za zadanie nawilżać skórę głowy. Pozostawiają na niej warstwę lipidową, która zapobiega ucieczce wody ze skóry. Substancje aktywne znoszą także uczucie swędzenia głowy. Można je stosować codziennie.

Włosy najlepiej pozostawić do samoistnego wyschnięcia, bez używania gorącego powietrza suszarki, które dodatkowo wysusza skórę głowy. Można w mokre włosy wetrzeć odżywkę dla włosów suchych. Takie odżywki zawierają przeważnie substancje nawilżające, które dobrze działają również na skórę głowy.

Płyny

Ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5-2 litrów dziennie. Aby zwiększyć skuteczność nawilżania skóry głowy, należy (oprócz diety) pamiętać o zakupie suplementów diety stymulujących wzrost włosów, np. preparaty ze skrzypem polnym i witaminami A i E.

Warto wiedzieć: Jak ułożyć zdrową menu?

Tłuszcze – pomoc w suchej skórze

Aby poprawić wygląd skóry, trzeba zadbać o urozmaiconą dietę. Należy pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiednią ilość tłuszczy. Pokrywają one 1/3 energii organizmu i są materiałem budulcowym każdej komórki. Ich niedobór może zaburzać wzrost skóry i dawać objawy suchej skóry. Bardzo ważne w diecie są nienasycone kwasy tłuszczowe.

Witaminy transportowane w organizmie przy pomocy tłuszczów uczestniczą w odbudowie naskórka np. witamina A. Ich niedobór powoduje jego zaczerwienienie się i stan zapalny skóry. Witamina E pomaga w utrzymaniu prawidłowej struktury kolagenu. Witaminy i kwasy znajdują się w rybach, orzechach, oliwie z oliwek, w warzywach i owocach. Można też zakupić dodatkowo suplementy diety zawierające kwasy nienasycone. Uzupełnienie niedoborów witaminy C poprawi elastyczność skóry, poprzez jej udział w budowie kolagenu.

Dowiedz się więcej: Kontaktowe zapalenie skóry

Pielęgnacja latem i zimą

W czasie dni słonecznych, aby uchronić skórę głowy przed nadmierną utratą wody, należy pamiętać o nakryciu głowy. W zimie trzeba częściej myć włosy, żeby zniszczony naskórek na głowie nie blokował miejsca dla nowej, zdrowszej warstwy naskórka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA