Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Anna Gąsiewska
Lekarz medycyny
Walka z atopowym zapaleniem skóry (AZS) to niestety głównie zwalczanie objawów choroby. Ze względu na złożoną i mało poznaną etiologię nie istnieje leczenie przyczynowe. Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Nieznane

Leczenie AZS składa się z pięciu podstawowych elementów:

  • nawodnienie skóry,
  • stosowanie środków zmiękczających,
  • stosowanie preparatów steroidowych,
  • zmniejszanie świądu,
  • identyfikacja i w miarę możliwości eliminacja czynników zaostrzających przebieg choroby.

Wszystkie te elementy muszą być realizowane systematycznie i z zaangażowaniem, aby działania te przyniosły efekt.

Odpowiednie nawodnienie skóry polega przede wszystkim na stosowaniu umiarkowanie ciepłych kąpieli nawilżających trwających około 20-30 minut. Do kąpieli dodajemy środki zmiękczające skórę poprzez zatrzymywanie w niej wilgoci.

Zobacz: Pielęgnacja skóry z AZS

Kolejnym ważnym elementem w terapii jest stosowanie emolientów. Są to substancje w postaci maści i kremów, w których skład wchodzą głównie tłuszcze i kwasy tłuszczowe. Ich działanie polega na natłuszczeniu skóry, przez co zapobiegają parowaniu wody z jej powierzchni. Dodatkowo wchłaniają wilgoć z otoczenia dzięki czemu zapobiegają suchości skóry, która jest charakterystycznym i bardzo kłopotliwym elementem atopowego zapalenia skóry.

Sterydy w atopowym zapaleniu skóry

Podstawą leczenia zmian wypryskowych jest zewnętrzne aplikowanie na skórę leków steroidowych. Stosuje się je łącznie z preparatami zmiękczającymi skórę. Należy pamiętać, że steroidów fluorowanych nie stosuje się na skórę twarzy, okolicę narządów płciowych zewnętrznych oraz w fałdach skórnych. Leki te nakłada się tylko na skórę zmienioną chorobowo, a silnie działające steroidy stosuje się w zaostrzeniach choroby i przez krótki czas (nie dłużej niż 3 tygodnie).

Pomocy – śwędzi!

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem leczenia jest opanowanie świądu. Ten dokuczliwy objaw może bardzo negatywnie wpływać na psychikę chorego, powodując rozdrażnienie. W walce ze świądem największe znaczenie mają leki przeciwhistaminowe. U małych dzieci dodatkowo należy zadbać o ochronę przed drapaniem, chociażby poprzez krótkie obcinanie paznokci, a u niemowląt poprzez nakładanie miękkich rękawiczek na ręce.

Codzienne życie atopika

Poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważna jest zmiana stylu życia. Warto tak zmienić swoje przyzwyczajenia, aby wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wpływ tych czynników, które doprowadzają do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry. Unikać należy substancji drażniących (w tym silnych detergentów) oraz substancji na które dana osoba jest uczulona (w tym głównie alergenów pokarmowych u małych dzieci). Należy podejmować szybkie leczenie w przypadkach kiedy dochodzi do zakażeń skóry. Bardzo silny związek z zaostrzeniem atopowego zapalenia skóry obserwuje się w związku z sytuacjami stresowymi oraz z przeżywaniem silnych emocji.

Polecamy: Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 64
dodano: 13:34 2016-04-20 jechanowska
Coraz więcej osób ma problem z AZS, dlatego na rynku pojawiają się rozmaite preparaty. Jednak, który wybrać? Dobry krem na AZS powinien nawilżać głębsze warstwy skóry, zatrzymywać wodę w naskórku, chronić popękaną skórę przed bakteriami oraz regenerować. Taki efekt można osiągnąć dzięki czterem składnikom: beta-glukan, estry wyższych kwasów tłuszczowych, olej kokosowy oraz srebro koloidalne. Wymienione składniki znajdziecie w jednym preparacie: Beta-Skin Natural Active Cream. Słyszeliście o nim?
dodano: 15:26 2016-04-06 korni_20
Ten krem o którym wspomniałaś/łeś zawiera głównie ektoine w swoim składzie no i np substancje natłuszczające takie jak olej jojoba. Kiedyś go testowałam ale nie przypadł mi do gustu. Teraz przerzuciłam się na http://www.langsteiner.eu/pl/produkty/ectoskin-p7-krem-z-ektoina-30-ml/. W swoim składzie również ma ektoine ale jest bardziej naturalny, bo nie zawiera alkoholu jako konserwantu tak jak w Dermaveel. Trochę stosowania i widać efekty. Zaczerwienienia się zmniejszają i działa łagodząco.
dodano: 12:22 2016-02-18 przez: ~gość (178.37.*.*)
Czasami jest z tym problem, bo testy na obecność alergii nie wykazują nic, a AZS jest i daje o sobie znać. Czy ktoś może zapoznawał się ze składem kremu na AZS Dermaveel? Średnio się na tym znam, a zanim kupie chciałabym mieć pewność, że ma wartościowy skład.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter