Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?

Zmiany na skórze często bywają powodem złej kondycji psychicznej pacjentów, ze względu na społeczną presję i kreowany w mediach widok nieskazitelnie czystej cery. W niniejszym artykule podpowiadamy jak wstępnie - w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty - odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy.

Nieznane

Łojotokowe zapalenie skóry

Jest to dość często występująca w populacji zapalna choroba skóry. Częściej chorują na nią osoby młode, szczególnie mężczyźni. Zmiany obejmują najczęściej owłosioną skórę głowy i okolice zauszne oraz okolice ciała z duża ilością gruczołów łojowych tj. twarz, okolica mostkowa i międzyłopatkowa, a także zgięcia stawowe i fałdy skórne. W przypadku długotrwałego przebiegu choroby, może dochodzić do przerzedzenia włosów. Zmiany początkowo przybierają postać strupów na podłożu stanu zapalnego. Może dochodzić do sączenia ze zmian. Świąd jest różnie nasilony.

Łuszczyca

Należy do najczęstszych schorzeń skóry. Główną rolę w powstawaniu odgrywa podłoże genetyczne. Jest chorobą niezakaźną. Cechuje się złuszczającymi się wykwitami na skórze, które znikają bez pozostawienia blizn. Są to płaskie grudki o wyrazistych brzegach, pokryte nawarstwiającą się łuską. Wykwity występują najczęściej na skórze kończyn (głównie łokci i kolan), okolicy krzyżowej i pośladkowej, na owłosionej skórze głowy oraz skórze stóp i dłoni. Często dochodzi do łuszczycowych zmian na paznokciach, które powstają w postaci zagłębień i poprzecznych rowków, a także żółto-brązowych plam pod płytką paznokcia - charakterystycznych dla łuszczycy tzw. plam olejowych. Łuszczycę cechuje przewlekły charakter, zmiany skórne nawracają z różną częstotliwością. U części chorych pojawia się stawowa postać łuszczycy, w której dochodzi do zapalenia stawów.

Polecamy: Kiedy mamy do czynienia z rybią łuską?

Jak postawić prawidłowa diagnozę?

Oba schorzenia wykazują duże podobieństwo kliniczne. Główne różnice pomiędzy łojotokowym zapaleniem skóry a łuszczycą dotyczą lokalizacji poszczególnych schorzeń. Wyprysk łojotokowy zajmuje głównie okolice łojotokowe. W obrębie skóry głowy może natomiast dojść do przerzedzenia włosów. Łuszczyca nie powoduje przerzedzenia włosów a zmiany chorobowe powodują mniejszy wysięk. Przy dużym podobieństwie zmian diagnozę sugerować może stwierdzenie zmian towarzyszących (zmiany na paznokciach, zapalenie stawów). Niejednokrotnie jednak badanie histologiczne rozstrzyga postawienie diagnozy.

Zobacz też: Co wiemy o bakteryjnych zakażeniach skóry?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 6
dodano: 17:19 2016-05-17 przez: ~gość (81.219.*.*)
Choruje na łuszczycę od dziecka. Pamiętam, że najgorsze rzuty choroby występowały jak byłam małym dzieckiem, a później w okresie dorastania. Teraz jest względny spokój, ale cały czas trzymam rękę na pulsie :) Na co dzień używam do kąpieli i nawilżania emolientów, a suche i łuszczące się placki na skórze smaruje codziennie kremem Dermaveel. Ulgę przynosi również kąpiel w siemieniu lnianym i krochmalu :))
dodano: 03:06 2016-05-17 cucurka
Ja o tym schorzeniu pierwszy raz przeczytałam tutaj http://kobietapisze.pl/gdy-skora-przetluszcza-sie-za-bardzo-lojotokowe-zapalenie-skory/2015/06/26 I naprawdę podziwiam osoby z tą dolegliwością.
dodano: 11:58 2016-02-16 przez: ~olenka90 (83.22.*.*)
Słuchajcie chciałabym Wam powiedziec jak bylo u mnie. Męczyłam się z ŁZS i łupieżem kilka lat Smarowałam się wszystkimi możliwymi masciami i nic nie pomagało, zawsze po chwilowej poprawie niestety zaczerwienienia i łojotok powracał i tak w kółko- błędne koło. Wiadomo wszystkie maści na sterydach wiec dla zdrowia w gruncie rzeczy to i tak jest porażka... Byłam załamana że już do konca zycia będę sie wstydziła spojrzec w lustro przez te ohydne plamiska na twarzy aż pewnego dnia kupilam z allegro domowej roboty ZESTAW NA ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY i chociaż za bardzo nie wierze w takie wynalazki to mimo wszystko zdecydowalam sie na zakup bo koszt w sumie niewielki (99zł czy jakos tak), przy pieniądzach które wydawałam przez lata na maści sterydowe to tyle co nic. O dziwo czerwone plamy z twarzy i łupeż ZNIKŁY mi całkowicie juz po 10 dniach, nie wiem jak to mozliwe, ale jestem po tej kuracji juz trzeci miesiąc i skóra jest nadal ZDROWA. Tak wiec polecam moze komus tez pomoze
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter