Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Łuszczyca paznokci – jak rozpoznać i leczyć?

Zobacz artykuły na temat:pielęgnacjapaznokciełuszczycachoroba
Łuszczyca paznokci jest chorobą nieuleczalną. Celem leczenia jest jedynie złagodzenie jej objawów. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji dłoni na długo można zapobiec jej nawrotom. Występuje u około 2% populacji i zazwyczaj istotne znaczenie przy ustalaniu przyczyn jej występowania mają czynniki dziedziczne. Jak pielęgnować dłonie?

Choroba paznokci/fot. Fotolia

Łuszczyca paznokci

Czym jest łuszczyca paznokci?

Łuszczyca jest dokuczliwą chorobą skóry. Jej przyczyna nie została jednak jeszcze całkowicie poznana. Zazwyczaj zaczyna się w wieku dojrzałym. Podejrzewa się, że w znacznym stopniu jest ona uwarunkowana genetycznie, ale nie jest zakaźna. W większości przypadków jej występowanie jest spowodowane czynnikami dziedzicznymi. Najczęściej uwidacznia się po przebytej infekcji lub pod wpływem stresu.

Łuszczyca paznokci najczęściej występuje w połączeniu ze zmianami na skórze gładkiej, jednak nie zawsze tak jest. Zazwyczaj występuje u osób, które już dłuższy czas borykają się z łuszczycą skóry. Rzadziej zaczyna się ona od zaatakowania płytek paznokcia i w większości przypadków nie ogranicza się jedyne do zajęcia tylko nich.

Jak rozpoznać łuszczycę paznokci?

Głównym objawem łuszczycy paznokci jest szybki rozrost naskórka, który powoduje tworzenie czerwonych, złuszczających się blaszek.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, łuszczyca paznokci powoduje charakterystyczne zmiany, do których należą:

  • matowość płytki;
  • kruchość i łamliwość;
  • rozdwajanie się;
  • wgłębienia (objaw naparstka);
  • zgrubienia;
  • pomarszczenia;
  • bruzdy;
  • oddzielanie się ich od łożyska;
  • tzw. plamy olejowe (żółto-brązowe plamy pod płytką paznokciową).

Zobacz też: Łuszczyca, czyli dlaczego skóra się łuszczy?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 28
dodano: 23:09 2016-05-03 przez: ~gość (89.230.*.*)
niestety łuszczycę paznokci odziedziczyłam po babci. Mój sposób na ładne paznokcie to hybrydy które przykrywają moją płytkę. W nich czuję się zdecydowanie lepiej, mam dobre lakiery z makear więc dodatkowo nie niszczą płytki.
dodano: 19:22 2016-01-26 przez: ~gość (77.65.*.*)
Wszystkie osoby borykają się z luszczyca zapraszam do kontaktu ze ,na mwmwm1688@o2.pl posiadam leki że stanów do odsprzedaży mnie pomogły w przeciągu miesiąca nie ma nic. W pl nie dostępne
dodano: 02:11 2016-01-16 przez: ~gość (176.221.*.*)
Znalazlem sposób Nie można jeść po godzinie 20:00 dopiero rano przez cały dzień i tak naprawdę co się chce,na co ma się ochotę i dużo spokoju który po paru dniach sam przyjdzie wraz z takim sposobem jedzenia. Narządy same zaczną pracować w końcu w normalny sposób i jak kto lubi polecam to już od siebie oliwę z oliwek z cytryna z rana na czczo 3 łyżki oliwy i 3 łyżki cytryny (sok) zmieszac i pic tak przez 10 dni 2 razy w roku polecam Adrian
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter